Būti laimingiems įmanoma net turint nedaug

Ne visiems lemta uždirbti kalnus pinigų ir pasiekti karjeros aukštumų. Ne kiekvienas gali pasigirti darniais santykiais su šeima ir tik retas džiaugiasi puikia sveikata. Kiekvieno gyvenimas kupinas džiugių ir nuviliančių aplinkybių, tačiau, pasak tarologės Linos Balsės, ne jos lemia, ar žmogus jaučiasi laimingas…

Kas lemia, ar asmuo jaučiasi laimingas?

Emocijų, kaip ir visų kitų dalykų, galima išmokti. Kūdikiai išmoksta šypsotis, matydami jiems besišypsančius tėvus. Nuo gimimo mokomasi gyventi ir būti žmonėmis, stebint kitų asmenų veiksmus ir įgyjant žinių, taip pat perimant įsitikinimus, mąstymo modelius, emocinių reakcijų įpročius. Sugebėjimas jaustis laimingais žmonėmis taip pat priklauso nuo to, ar to esame išmokyti. Kiekvienas žmogus yra laimingas savaip – kiekvieno laimės atspalvis unikalus.

Ar laimei svarbūs daiktai?

Daiktai suteikia džiaugsmo juos gaunant, gali būti malonu juos naudoti, tačiau negarantuoja laimės. Vien daiktų vaikymasis priverčia vergauti jiems. Juk reikia ilgai ir daug dirbti norint jų įsigyti, o paskui toliau dirbti, siekiant juos išlaikyti. Ir kuo daiktų daugiau, tuo labiau žmonės tampa panašūs į vergus, o ne laimingus šeimininkus.

Galbūt profesinė sėkmė ir statusas suteikia žmonėms laimės?

Tai ne tokie materialūs dalykai kaip daiktai, bet taip pat sukelia laikinas emocijas. Pasiekimai ir daiktai gali tik netiesiogiai suteikti laimės. Jeigu asmuo įsitikinęs, kad yra kažkuo prastesnis, ir norėdamas padidinti savo savivertę daug pasiekia, tai gali suteikti jam pasitikėjimo savimi ir pakeisti neigiamą įsitikinimą, kuris kliudė jaustis laimingu žmogumi. Tačiau taip nutinka tikrai ne visada. Jeigu vidinių įsitikinimų nepavyksta pakeisti, žmogus taip ir vaikosi sėkmės bei pripažinimo, visą gyvenimą siekdamas įrodyti, kad yra geresnis už kitus. O pasąmonėje glūdi įsitikinimas, kad yra prastesnis ir baimė, jog kiti supras, koks yra iš tiesų. Taigi sėkmė, statusas, karjera, asmeniniai pasiekimai ir daiktai gali tik padėti įtvirtinti naujus pozityvesnius įsitikinimus apie save, bet iš tiesų reikia keisti būtent savo įsitikinimus. Kartais netgi didžiausios sėkmės, pripažinimo ir visų pasaulio daiktų neužtenka, norint pakeisti neigiamą žmogaus įsitikinimą ir suteikti jam tikros laimės.

Kokią įtaką laimingam gyvenimui daro pats žmogus ir kokią kitos aplinkybės?

Žmonės įpratę laimę sieti su išorinėmis aplinkybėmis. Matydami laimingą žmogų labai greitai paaiškina, kodėl jis laimingas: turi puikią karjerą, pinigų, gerą žmoną arba vyrą, ką tik įsigijo automobilį ir pan. O pamatę besišypsantį, laimingą asmenį, kurio laimės priežastis sunku įvardyti, stebisi ir įtaria, kad gal jis yra kvailelis. Tačiau aplinkiniai mato tik išorę, niekas negali įlįsti į kito asmens vidų ir pajusti, ką jis iš tiesų išgyvena. Gal sėkmės lydimas žmogus šypsosi, nes yra įpratęs kurti tokį įvaizdį, jo padėtis to reikalauja, o viduje išgyvena depresiją? Daugelis tikisi, kad esant tam tikroms sąlygoms būtų laimingi, tačiau yra tokių, kurie turi viską ir vis tiek nesijaučia laimingi. Kad išoriniai dalykai gali suteikti laimės, tėra tik iliuzija. Iš tiesų arba žmogus moka jaustis laimingas, arba ne. Kaip ir važiuoti dviračiu – arba moka, arba ne, nepriklausomai nuo to, ar tą dviratį turi. Lygiai kaip ir dviratis kieme dar nerodo, kad asmuo moka juo važiuoti. Bet išmokti visada galima.

Tai kas tuomet yra laimė?

Tikriausiai laimė yra vidinis jausmas. Jis gali būti gana pastovus, jeigu žmogus turi išsiugdęs tam tikrus įsitikinimus ir mąstymo įpročius. Išorinės aplinkybės sukelia tik laikinas emocijas – džiaugsmą, nusivylimą ir kt. Šios būsenos baigiasi. Tie, kurie nemoka būti laimingi, painioja tikrąją laimę su laikinais džiaugsmais ir vaikosi jų. O vėliau vis giliau puola į neviltį, nes, kad ir ko pasiektų, džiaugsmas tėra laikinas. Kaip ir sielvartas. Moksliniai tyrimai atskleidė, kad tiek patyrę kažką labai džiugaus, tiek ir labai skausmingo, pavyzdžiui, tapę neįgaliais, vėliau grįžta prie neutralios, jiems įprastos savijautos. Taigi aplinkybės gali sukelti labai stiprių išgyvenimų, bet tai laikinos emocijos. O laimė yra kur kas daugiau ir giliau.

Ar moterims ir vyrams laimės teikia skirtingi dalykai?

Moterų ir vyrų prigimtis kiek skirtinga, be to, jie išmokyti norėti ir siekti skirtingų dalykų. Tačiau tiek vyrams, tiek ir moterims tai, ar jie įgyvendino savo norus, nėra lemiamas laimės veiksnys. Galima manyti, kad moteriai svarbiausia – šeima, sveiki vaikai, mylintis vyras, jaukūs namai. Tačiau konsultuodama Taro kortomis esu ne kartą bendravusi su visa tai turinčiomis moterimis, kurios nejautė laimės, kurios buvo pasirengusios visa tai mesti vildamosi, kad su kitu vyru pagaliau pasijus laimingos. Moterys dažnai klausia: „Ar su šiuo vaikinu būsiu laiminga?“, „Kuris vyras padarys mane laimingą?“ Atsakymas visuomet būna – nė vienas, jeigu nesijaučiate laiminga dabar.

Jaustis laimingiems trukdo tai, kad esame mokomi norėti tam tikrų dalykų. Jeigu paklausčiau 100 jaunų merginų, koks, jų manymu, turėtų būti idealus vyras, kuris padarytų jas laimingas, dauguma sąrašo punktų būtų vienodi daugeliui. Pasiduodami aplinkos įtakai, žmonės pamiršta savo unikalumą. Tikrąjį pasitenkinimą gyvenimu suteiktų savęs pažinimas, savo tikrųjų poreikių ir polinkių supratimas bei ėjimas savo keliu. Vaikantis primestų tikslų, tikimasi tapti laimingais, gavus vieną ar kitą. Deja, pasiekus n-tąjį tikslą, kuris turėjo suteikti laimės, vis labiau nusiviliama gyvenimu.

Kas nulems žmonių laimę kitais metais?

Kaip ir kiekvienais metais, tikėjimas kažkuo daugiau nei mes patys ir šis žemiškas gyvenimas, taip pat meilė sau ir kitiems, švari sąžinė, buvimas savimi ir ėjimas savo keliu, mokėjimas džiaugtis ir dėkoti už tai, ką turime. Ateinančių metų numerologinis skaičius yra 1, tad gyvenimas iš visų reikalaus truputį daugiau savarankiškumo, iniciatyvos, drąsos, klaus, kas mes ir ko norime. Teisingai atsakiusieji pasuks tinkama kryptimi, o užsibrėžę sau neaktualių, visuomenės primestų tikslų klystkeliais klaidžios ilgai.

Patarkite, kaip kitais metais jaustis laimingais tiems, kurie neturi daug turtų ir negali pasigirti ypatingais pasiekimais?

Tiesiog pasirinkti būti laimingais, keisti visus įsitikinimus, visas mintis, kurie stoja skersai kelio, kurti laimę viduje, nepriklausomą nuo išorinių aplinkybių. Aš pati iš prigimties gana dažnai būnu niūrios nuotaikos. Tai net matyti horoskope. Paauglystė buvo sunkokas laikas, kai nemokėjau priimti ir mylėti savęs tokios, kokia esu – su įgimta genetine liga, dideliais apribojimais, miglota ateitimi. Kažkuriuo gyvenimo metu priėjau kritinę būseną, kai teko rinktis, ar visiškai atsiriboti nuo šio gyvenimo, ar išmokti būti laiminga, nepaisant visų aplinkybių. Tuomet tiesiog susidomėjau paprastais dalykais, kurie man teikė laimės, stengiausi juos išgyventi maksimaliu intensyvumu, kad pasikraučiau kuo daugiau teigiamų emocijų ir atsverčiau visa kita. Pradėjau pozityviau mąstyti, tuomet gyvenimas ėmė keistis į gera. Gyvenime yra tokių aplinkybių, kurių kas nors galėtų pavydėti, ir tokių, kurias palaikytų didžiausia nelaime, bet aš žinau, kad mano laimė nuo jų nepriklauso, nes tai tik mano pasirinkimas.

Comments

 1. Kristina

  Labai geras straipsnis, verciantis pamastyti apie tai kas atrodytu turetu buti normalu bet gal neismokta ar pamirsta. Aciu

 2. Aureja

  Aciu uz idomu straipsni noretusi daugiau tokio pozityvumo

 3. Daiva

  Ačiū , Linute Jums, kad esat, rašot, suprantat ir savo energija suteikiat man šviesą ir skatinate kilti nugramzdinant į gilumą negatyvus ir sielos skaudulius. 2017 tegul Jus lydi energija, džiaugsmas . Tikiuosi vėl džiuginsite mus savais straipsniais ir sielos prisilietimais. Mylime Jus ir džiaugiaės, kad esat.

 4. Arturas

  Laimingas tas, kuris moka džiaugtis tuo ką turi.Laimingų Naujuju!:-)

 5. Lina Cha Leila

  Aciu Linute jums uz straipsnius, uz ikvepima, uz jusu energija ir meile, kuria duodate mums! Geru ir derlingu jums 2017 m, ir tikiuosi kitais metais toliau dziuginsit mano akis ir siela! Su meile ❤️

Add A Comment

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.